وبلاگ

شارژرها چقدر برق مصرف می کنند؟

نحوه عملکرد شارژرها

شارژرها ولتاژ برق شهر را متناسب با دستگاهی که به آن متصل شده تنظیم می کنند. مثلا برای یک گوشی، ولتاژ ٢٢٠ ولت متناوب(AC) برق شهر به طور معمول تبدیل به ولتاژ ٥ ولتی مستقیم (DC) می شود. برای دستگاه های دیگر مانند تبلت ها به ولتاژی حدود ٢٠ ولت تبدیل می شود. علت گرم شدن شارژر در هنگام متصل بودن مصرف کننده به آن، همین تبدیل ولتاژ است.

در هر شارژر اجزای مختلفی قرار گرفته است. یکی از این اجزا یکسوکننده می باشد که وظیفه همین تبدیل ولتاژ را به عهده دارد. حتی اگر مصرف کننده ای به شارژر متصل نباشد یکسوکننده در حال انجام وظیفه خود می باشد، یعنی تبدیل ولتاژ را انجام می دهد. پس حتی در حالتی که گوشی شما به شارژر متصل نیست،‌ شارژر در حال مصرف برق می باشد.

میزان انرژی مصرفی

میزان مصرف انرژی یک شارژر اصل حدود 130 وات در ماه است، این یعنی حدود ١.٥ کیلووات در سال. به بیان ساده تر وقتی شارژری بدون دستگاه مصرف کننده به پریز برق متصل است میزان بسیار اندکی انرژی مصرف می کند.

در نظر داشته باشید که شارژرهایی که اصل نیستند میزان انرژی بیشتری مصرف می کنند، شاید چیزی بیشتر از ١٠ برابر.

شارژر

میزان مبلغی که در قبض برق درج می شود

اگر از این پس هر روز علاوه بر میزان معمول مصرف آب، ٢ لیوان آب هم دور بریزید چقدر به قبض آب دوره بعدی شما اضافه می شود؟ جواب این سوال برای همه ما واضح است؛ آن قدر کم که حتی اضافه شدن این هزینه را هنگام مشاهده قبض بعدی حس نخواهیم کرد.

این که اگر شارژر را هنگامی که گوشی به آن متصل نیست از پریز جدا نکنیم، چه میزان هزینه برای ما خواهد داشت هم دقیقا همین پاسخ را دارد، هزینه ای بسیار اندک! یعنی حتی اگر چند شارژر هم در منزل مان به صورت دائم در پریز باشد، در نهایت در سال مبلغی حدود ١٠٠٠ تومان برای ما هزینه خواهد داشت.

اما فکر می کنید در کشور ما در طول یک سال چه تعداد شارژر به صورت دائم به برق متصل هستند؟

در کشور ما تولید و توزیع برق بسیار پر هزینه است.

منابع انرژی محدود هستند. استفاده بهینه از انرژی دانشی است که تعداد زیادی از دانشمندان دنیا سعی در پیشبرد آن دارند.

شارژرها نیز با اتصال مداوم به برق دچار استهلاک شده و عمرشان کم می شود.

البته همه وسایل برقی خانه مانند اتو، تلویزیون، آبمیوه گیری و … بهتر است فقط زمان استفاده به برق متصل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *